Kurs pierwszej pomocy – czy potrzebny?
2

A A A

Zapewne każdy z nas był kiedyś w sytuacji, w której musiał komuś pomóc. Możliwe, że w większości przypadków była to jakaś drobna, sąsiedzka przysługa, polegająca na przykład na drobnej pożyczce, przeprowadzeniu osoby starszej przez jezdnię czy wniesieniu ciężkich zakupów do domu.

Niekiedy jednak zdarzają się dużo bardziej poważne sytuacje, w których ktoś wymaga od nas pomocy ratującej życie. Wypadki zdarzają się każdego dnia, zarówno w domu, w drodze do pracy, podczas codziennego spaceru, jak i zakupów. Warto odpowiednio przygotować się na udzielanie pomocy, co może uratować życie zarówno obcej osobie, ale również nam.

Kurs pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc, jako umiejętność ratowania ludzkiego życia, może przydać się praktycznie zawsze. Nie koniecznie też udziela się jej wyłącznie drugiej osobie. Posiadając odpowiednią wiedzę, w niektórych przypadkach samemu również można się uratować, np. podczas zawału serca. Postronne osoby są najczęściej świadkami wypadków, mających miejsce na drodze i to tutaj umiejętność udzielania pomocy przedmedycznej wydaje się najbardziej przydatna.

Szacuje się, że już za kilka lat wypadki komunikacyjne staną się główną przyczyną przedwczesnej śmierci ludzi na świecie. Ma na to wpływ gwałtowny rozwój komunikacji oraz co istotne, niedostateczne wyszkolenie społeczeństwa w dziedzinie podtrzymywania czynności życiowych. Dlatego kurs pierwszej pomocy jest tak ważny, a przyda się bez wątpienia może każdemu człowiekowi. Nawet jeśli jesteśmy zmuszeni za niego zapłacić, to miejmy świadomość, że jest to pewnego rodzaju inwestycja w życie swoje i bliskich.

Całe szczęście, w naszym kraju zwiększa się liczba instytucji, które organizują i prowadzą bezpłatne szkolenia pod okiem fachowców. Są to przede wszystkim: Polski Czerwony Krzyż, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Maltańska Służba Ratownicza, Fundacja Świętego Kamila. Dużą aktywnością w propagowaniu wiedzy o pierwszej pomocy odznaczają się także środowiska harcerskie. Trzeba wspomnieć, że kursy pomocy przedmedycznej nie są uciążliwe dla uczestników, trwają łącznie tylko kilkanaście godzin a spotkania są organizowane raz w tygodniu.

Co na kursie?

Kurs pierwszej pomocy porusza kwestię znaczenia podstawowych czynności życiowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, określania stopnia zaburzenia świadomości u poszkodowanego, odpowiedniego i skutecznego wezwania pomocy oraz prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*